Tag Archives: безжичен интернет

Уличните телефони во Њујорк ќе нудат Wi-Fi

Американската интернет корпорација Google е една од неколкуте технолошки компании кои учествуваат во натпреварот за трансформирање на уличните телефони во Њујорк во предаватели на безжичен интернет за слободна употреба, пишува Bloomberg.

Проектот се состои во промената на дизајнот на уличните телефонски говорници со што тие ќе обезбедуваат wi-fi и телефонски услуги во секоја од петте административни единици на градот. Компаниите ќе можат да им наплатат  на клиентите за телефонските услуги, но пристапот до Wi-Fi интернет ќе биде слободен. Во Њујорк има над 7 300 улични телефон.

Google, кој веќе нуди пристап за wi-fi во Маунтин Вју и соседството на Њујорк Челзи, и со овој проект се обидува да ја зголеми корисничката база на  интернет преку обезбедување на електронски пристап на луѓето во САД и ширум светот.

“Масовното навлегување на мобилни уреди ја намалува потребата од телефони за јавна употреба, но сепак не секој има мобилен телефон и не секој има неограничен пристап до интернет”, пишува во документот на сајтот на градот во врска со проектот.

Извор: Локално.мк

Шведската хокеј лига обезбеди Wi-Fi во арените

Во вкупно 11 хокеј арени ширум Шведска од почетокот на претходниот месец инсталирани се стотина ацес поинти за обезбедување на free Wi-Fi за персоналот, медиумите и посетителите на хокеј натпреварите.

Новото Wi-Fi искуство за шведските фанови на хокеј е обезбедено благодарение на локалниот интегратор Icecon и Ruckus Wireless, кои интегрираа Ruckus Smart Wi-Fi решение за high-density Wi-Fi уотребувајќи Ruckus ZoneFlex™ ацес поинти.

Со овој новитет шведските фанови обезбедуваат дополнителна вредност со нивните билети за натпреварите и одсега ќе можат да сурфаат и директно да споделуваат импресии, слики и видеа со нивните пријатели кои не успеале да дојдат на натпреварите.

SunWireless со нови 1500+ хотспотови се проширува во Шпанија

SunWireless со задоволство објавува дека потпиша договор со водечкиот шпански и еден од најголемите светски Wi-Fi оператори – GOWEX, со кој на своите корисници ќе им овозможи нови над 1500 хотспотови кои ќе можат да ги користат кога ќе ја посетуваат Шпанија.


Истовремено, со овој договор и корисниците на GOWEX кога ќе престојуваат во Македонија ќе можат да се логираат на сите SunWireless хотзони.

Душко Кончалиев, еден од сопствениците на SunWireless, по повод потпишувањето на договорот изјави: “Ние сме многу задоволни што добивме партнер како GOWEX, кој претставува еден од најголемите глобални играчи на телекомуникацискиот пазар, со што ја продолжуваме нашата мисија да обезбедиме најдобра услуга за нашите клиенти и партнери. Исто така, привилегија е што токму Шпанија е првата земја за нашето ширење надвор од регионов

Извршниот директор на GOWEX, Хенаро Гарсија, се надоврза: “Партнерството со SunWireless ни овозможува одлична основа за нашето понатамошно ширење во Југоисточна Европа и сме многу среќни што имаме можност да соработуваме со партнери кои ќе ни овозможат дополнителен развој на нашите роаминг и адвертајзинг платформи и во овој дел од Европа “

Со овој договор клиентите на SunWireless добиваат можност да користат безжичен интернет на многу јавни локации низ Шпанија, вклучително и најголемите плоштади, хотели, аеродроми, ресторани, кафе барови, трговски центри и возилата за јавен превоз.

За SunWireless

SunWireless е водечки Wi-Fi оператор во Македонија и на Балканот со повеќе од 550 хотзони агресивно ширејќи ја својата мрежа во Косово, Србија, Албанија и Грција.

SunWireless е ексклузивен Wi-Fi провајдер на низа атрактивни локации како аеродроми, хотели, студентски домови, ресторани, молови, кафе барови, спортски центри и др.

SunWireless има бизнис партнерства со Boingo, iPass, Skype, TAV и ONE Telecomunications.

За GOWEX

GOWEX е една од најголемите светски телекомуникациски компании со седишта во Мадрид, Парис,Дубаи, Лондон, Буенос Аирес, Шангај и Коста Рика.

Специјализирана е за т.е. “Wireless градови“ и има развиено уникатна роаминг и адвертајзинг платформа за своите корисници и партнери препознаена низ целиот свет.

GOWEX има бизнис партнерство со AT&T, Deutsche Telekom, Oi Brazil, PCCW, Boingo и др.

Кинези направиле сијалица со безжичен Интернет

Група научници од Кина успешно направиле сијалица која може да емитува безжичен сигнал за Интернет.Експертите навеле дека оваа сијалица има подобар бежичен сигнал одошто оној од обичниот рутер.

Вкупно четири уреди може да се поврзат на оваа сијалица која емитува сигнал со брзина од 150 мегабајти во секунда.

Следниот месец научниците ќе пуштат 10 вакви сијалици во продажба, со цел да видат каков ќе биде интересот за нивната употреба во секојдневниот живот.

Извор: Нова Македонија

Светски рекорд во безжичен пренос на податоци

Научниците од Институтот за технологија во Карлсруе (КИТ) за првпат постигнаа брзина на пренос на информации од 100 гигабајти во секунда со безжична технологија и со тоа поставија нов светски рекорд.

Брзина од 100 гбпс досега беше можна само преку оптички кабли, но сега истата брзина научниците ја постигнаа со користење на безжична мрежа со фрекфенција од 237.5 гигахерци на оддалеченост од 20 метри.

Ова откритие дополнително ја отвора можноста за целосно безжична иднина, каде нема да постои потреба од оптички кабли или бакарни жици за поврзување на Интернет. Главен недостаток на постоечкиот начин на ширење на мрежата е нивната цена и комплицираното поставување во урбаните области. Рекордната брзина од 100 гбпс е постигната во лабораторија, а претходно со брзина од 40 гбпс е остварен пренос на информации на далечина од еден километар.

Извор: Вест

ТАК тобако – ново продажно место

Како одговор на зголемената побарувачка за SunWireless при-пејд картичките од жителите кои се наоѓаат во скопските населби Карош и Тафталиџе, Ве информираме дека одсега при-пејд картичките можете да ги најдете уште на една физичка локација блиску до Вас.

ТАК Тобакото кое се наоѓа на бул. Партизански Одреди во Скопје, помеѓу ТЦ Лептокарија и Скопје Сити Мол е ново продажно место на SunWireless при-пејд картичките.

Целата листа на продажни места можете да ја видите на следниов линк.

Ве потсетуваме дека картичките исто така можете да ги купите online или преку SMS.

SunWireless во ТВ емисијата “Добра идеја“

Популарниот ТВ проект “Добра идеја“ кој ги опфаќа најуспешните и најиновативни производи и идеи од Македонија посвети емисија за почетокот и растот на SunWireless.

Истата во целост можете да ја погледнете во продолжение:

SunWireless одсега и во СЦ “Борис Трајковски“

SunWireless и спортската арена „Борис Трајковски“ имплементираа  безжична (Wi-Fi) мрежа со висока густина – прва во регионот

Водечкиот Wi-Fi мобилен оператор во Македонија, SunWireless, со задоволство објавува дека е потпишан договор со „Борис Трајковски“, најголемата спортска арена во Македонија и една од најголемите во регионот, со кој се овозможи SunWireless да инсталира Wi-Fi мрежа со висока густина во арената.

Арената Борис Трајковски, со максимален капацитет од 8.000 седишта е прва во Југоисточна Европа и најнова меѓу елитните спортски локации во светот кои инсталирале ваква врвна Wi-Fi технологија. Со тоа, арената  им се придружува на стадионите како Сантијаго Бернабе во Мадрид,  Етихад во Манчестер , O2 арената во Лондон, како и Жилет Стадионот во Бостон, САД.


Весна Стојановска, управителот на SunWireless, изјави: ” Wi-Fi мрежата со висока густина на SunWireless ќе им биде достапна на посетителите на Арената и драстично ќе го подобри севкупното искуство кое го нуди овој простор и со тоа ќе ги охрабри посетителите да ја споделат возбудата на играта со нивните пријатели и семејството.

Натпреварите и концертите во живо се социјални настани кои нудат големо задоволство и нам ни е навистина драго што можеме да им понудиме на навивачите и посетителите ваков систем кој ќе им овозможи подобро искористување на нивните мобилни и таблет уреди во самата Арена. Ова не е само престижна зделка, ова е технички предизвик за нас и ние сме навистина среќни што спортската арена “Борис Трајковски” препозна во SunWireless лидер на пазарот”.

Wi-Fi мрежата со висока густина на SunWireless ќе помогне во елиминирање на проблемите со конекција во самата Арена и ќе им овозможи на посетителите подобар пристап до информациите за услугите на Спортскиот Центар, информации за спортските клубови, информациите за клубските апликации, претстојните настани и севкупно ќе придонесе за подобра online вклученост на посетителите.

SunWireless ексклузивен Wi-Fi провајдер во Аква Паркот во Скопје

SunWireless на задоволство на своите корисници и на сите љубители на водните лудории објавува дека од пред неколку дена е потпишан договор со менаџментот на Спортскиот Центар “Борис Трајковски“ со кој SunWireless ја доби честа и обврската да биде ексклузивен Wi-Fi провајдер во скопскиот “Аква Парк“ кој во Неделата беше официјално отворен.

- Големо задоволство ни е што добивме шанса нашиот сервис да го направиме достапен и за посетителите на Аква Паркот кој несомнено претставува уникатен објект за забава и релаксација и е вистинска атракција во главниот град, па максимално ќе се потрудиме да ја оправдаме довербата и да ги задоволиме потребите и очекувањата на сите посетители на Аква Паркот – изјави Весна Стојановска од менаџерскиот тим на SunWireless.

Со овој договор сите посетители на Аква Паркот во Скопје ќе имаат можност да користат првокласен сервис за брз, стабилен и безбеден безжичен интернет од најголемиот македонски Wi-Fi провајдер, кој исто така ги обезбедува и Аеродромите на ТАВ, најголемите хотели, автобусите на ЈСП-Скопје, студентските домови и сите поголеми и поелитни кафичи и ресторани со преку 550 хотпотови низ целата држава.

ТЦ Лептокарија обезбеден со SunWireless Wi-Fi

Делот од населбата во општина Карпош (Скопје) , попознат како “Лептокарија“ е обезбеден со SunWireless Wi-Fi сервис.

Со пуштањето во функција на сервисот во ресторанот Старо Буре и неколку околни места, во поголемиот дел од ТЦ Лептокарија е достапен SunWireless сервис за безжичен интернет кој можат да го користат сите оние кои таму живеат, пазаруваат или се релаксираат во многубројните кафе-барови или ресторани.

SunWireless при-пејд картичките најблиску можат да се купат од Ресторанот “Старо Буре“ или online преку следниов линк.