Tag Archives: интернет

Почнувајќи од 2015 секој воз во Шкотска мора да има Wi-Fi

Како што пренесува Krugoval.net, деновиве во Шкотска се објавени критериумите за компаниите кои сакаат да стопанисуваат со Шкотската железница почнувајќи од 2015 година во наредните 10 години.

Дел од критериумите нормално се однесуваат на брзината (мора да бидат брзи возови) и да понудат поголема комоција и удобност за самите патници.

Еден од критериумите исто така е и задолжителното постоење на Wi-Fi инфраструктура и брз пристап до интернет.

Компании кои ќе се натпреваруваат на конкурсот се Abellio, Arriva, First Group, MTR и National Express а победникот ќе биде избран есента во 2014 година.

SunWireless прозрачи и во Гостивар

SunWireless има задоволство да соопшти дека од денеска својот сервис го овозможува и во Гостивар, кој станува 17-ти македонски град каде SunWireless има свои хотзони.

Првото SunWireless знаменце во Гостивар е поставено на кафичот “Black & White“ каде одсега посетителите ќе имаат можност додека се релаксираат, своето уживање да го надополнат со брз, стабилен и квалитетен Wi-Fi интернет од SunWireless.

SunWireless при-пејд картичките ќе може да се набават во самиот кафич “Black & White“ и во Тобако-АДЕ во Центарот на Гостивар.

Останатите SunWireless хотзони ширум Македонија можете да ги погледнете со зумирање на градовите од мапата на следниов ЛИНК.

Најефтино решение за користење на интернет на одмор

Статијата е преземена од fakulteti.mk и првично е објавена на следниов ЛИНК

Како наближува екот на туристичката сезона, се повеќе и повеќе студенти се спремаат за одмор во некои од нашите туристички центри.

Ако ова лето решите да ги посетите Охрид и Струга една од работите кои треба навремено да си ги обезбедите, секако покрај “капачката опрема“, е и пристапот до интернет. Станува незамисливо во денешно време да се поминат повеќе денови а воопшто да не се отвори мобилниот телефон, лап-топ или таблетот и да не се провери mail, Facebook или Twitter.Покрај Охридските и Струшките интернет-кафулиња посетителите имаат можност да користат и некои од пакетите на домашните мобилни или Wireless оператори со различни карактеристики во при-пејд и пост-пејд понудите прилагодени за сечиј џеб.

Едно од најевтините решенија за користење на интернет додека сте на одмор во Охрид и Струга е Wi-Fi мрежата на SunWireless.

SunWireless има повеќе од 100-тина локации (хотзони) во Охрид и Струга каде може да се користи безжичен интернет меѓу кои и главните плоштади и шеталишта, најпознатите кафичи, ресторани, плажите и хотелите. Значи речиси секаде каде што би имале потреба.

Од нивната понуда како најповолни за студентите би ги издвоиле следниве при-пејд картички SunMobile 512 Mb интернет за 99 денари, SunS 2 GB за 199 денари и SunM 6 GB интернет за 299 денари.

Сите картички траат 30 дена од моментот на активирање и можат да се користат на мобилен, лап-топ или таблет.

ЛИНК до мапата на продажни места во Охрид и Струга. Зумирајте за градот за кој сакате да видите и ќе можете точно да ги лоцирате нашите продажни места.

SunWireless и во Хотел Милениум на Широк сокак

SunWireless со задоволство соопштува дека од пред неколку дена е потпишан договор за соработка со еден од најпознатите и најелитните битолски хотели – Милениум, каде одсега е достапен безжичен интернет од најголемиот македонски Wi-Fi провајдер SunWireless.

Сите посетители на Хотел “Милениум“ ќе можат да користат брз,стабилен и безбеден безжичен интернет од SunWireless со користење на при-пејд картички кои можат да ги набават на самата рецепција или online,  или со логирање со нивниот пост-пејд акаунт.

Хотел Милениум е дел од низата елитни хотели кои за своите гости нудат најквалитетна услуга на безжичен интернет од SunWireless.

SunWireless исто така е партнер за Македонија на најголемите светски Wi-Fi провајдери – Boingo и iPass, па сите нивни корисници кои ова лето ќе ја посетуваат Македонија, сега добиваат уште еден хотел каде ќе можат слободно да користат Wi-Fi со нивниот акаунт.

iOS апликацијата на SunWireless со нови функционалности

SW Hotspot апликацијата наменета за сите корисници на SunWireless, сопственици на iPhone телефони и другите iOS уреди, од денеска е надградена и вклучува нови функционалности со кои веруваме уште повеќе ќе Ви го олесниме користењето на SunWireless сервисот.

Одсега со SW Hotspot iOS app , ќе можете:

- автоматски да ги лоцирате и да се конектирате на сите SunWireless хотспотови,

- да ја прегледувате мапата на покриеност на SunWireless,

-да ги лоцирате продажните места на SunWIreless и

- да го проверувате статусот на Вашиот при-пејд ваучер.

Апликацијата е компатибилна со сите Apple уреди (iPhone, iPad и iPod) кои користат iOS верзија 4.3 или постара.

SW Hotspot може да се симне бесплатно од iTunes на следниов ЛИНК.

“Ало Ало” во Скопје Сити Мол доби SunWireless сервис

Откако пред неколку дена и официјално беше промовиран договорот помеѓу SunWireless и еден од најпознатите скопски кафе-ресторани  - “Ало Ало“ со кој првично беше овозможен SunWireless сервисот за локалот лоциран  на Кеј 13 Ноември, од денеска со задоволство можеме да соопштиме дека SunWireless сервисот е овозможен и за “Ало Ало“ во Скопје Сити Мол.

Со обезбедувањето на сервис во овој локал се проширува листата на најелитните локали од Скопје кои само минативе две недели беа обезбедени со SunWireless сервис а која ги вклучува и Тренд (на плоштад и во Скопје Сити Мол), Пивница “Стар Град“, Винотека Темов, Палма Бистро во Веро Центар и др…

Почнувајќи од денеска, сите посетители на “Ало Ало“ во Скопје Сити Мол ќе можат да сурфаат на најдобриот безжичен интернет од најголемиот македонски Wi-Fi провајдер.

Се што треба да направите за да добиете брз и стабилен безжичен интернет во “Ало Ало“ е да ги прелистате достапните Wi-Fi мрежи и да се прикачете на “SunWireless Alo Alo“ мрежата со најдобар сигнал.

После првото пребарување ќе Ви се појави SunWireless хотспот страната на која треба да го внесете Вашиот SunWireless при-пејд код или да се логирате со Вашиот пост-пејд акаунт.

SunWireless при-пејд картичките ќе можат да се купат на самиот шанк или од Вашиот келнер во “Ало Ало“.

SunWireless и во “Ало Ало“ на Кеј

SunWireless со задоволство објавува дека од пред неколку дена е потпишан договор со менаџментот на еден од најдобрите кафе-ресторани во Скопје – “Ало Ало“ кој се наоѓа на Кеј 13 Ноември и  кој одсега ќе биде обезбедуван со SunWireless сервис за безжичен интернет.

Сите посетители на “Ало Ало“ отсега ќе можат да користат првокласен сервис на безжичен интернет од најголемиот македонски провајдер SunWireless – нешто што секако го очекуваат и заслужуваат како гости на елитен локал од овој ранг.

Се што треба да направите за да користите брз и стабилен Wi-Fi кога одсега ќе го посетувате “Ало Ало“, e со Вашиот преносен уред да ги проскенирате достапните “ SunWireless Alo Alo “ Wi-Fi мрежи и да се закачите на таа со најдобар сигнал. После првото пребарување ќе Ви се појави SunWireless хотспот страната каде го внесувате Вашиот при-пејд код и се логирате.

При-пејд картичките може да се купат на шанкот на Ало Ало или од Вашиот келнер.

SunWireless одсега и во Кафе “Тренд“

SunWireless со задоволство објавува дека  нашиот сервис ќе биде овозможен и во еден од најелитните ланч-ресторани во Скопје  - Кафе “Тренд“.

Договорот кој беше потпишан пред неколку дена, на сите посетители во “Тренд“  ќе им овозможи да добијат првокласна услуга на безжичен интернет од водечкиот wi-fi провајдер во Македонија –  SunWireless.

Се што треба да направите за да користите брз и безбеден безжичен интернет во “Тренд“ е со Вашиот преносен уред (мобилен телефон, таблет или лап-топ)  да ги прелистате достапните “SunWireless Trend” wi-fi мрежи и да се закачите на таа со најдобар сигнал.

При првото пребарување ќе Ви се појави SunWireless логин страната каде имате можност определен период да се регистирирате за промотивно користење на  wi-fi сервисот бесплатно а потоа сесијата можете да ја продолжите со внесување на Вашиот SunWireless при-пејд код.

При-пејд картичките кои важат 30 дена од моментот на активирање ќе можете да ги набавите од Вашиот келнер или на шанкот.

Втор круг на извлечени гости на “Амаро“ кои ќе добијат гратис SunWireless интернет!

После минатонеделното прво извлекување на добитници на SunWireless при-пејд ваучери, денеска беше оддржано и второто извлекување на добитници-гости на најпопуларниот кафе бар во Неготино – “Амаро“ кои добија гратис интернет од SunWireless.

Во продолжение победничките талони:

SunWireless и кафе “Амаро“ од Неготино наградуваат

SunWireless продолжува со низата изненадувања и наградувања. Минатата недела заедно со најпопуларниот кафе-бар во Неготино – “Амаро“ организиравме наградна игра во која сите гости на “Амаро“ имаа можност да учествуваат и да добијат гратис интернет од SunWireless.

После првото извлекување, во продолжение победниците: