Tag Archives: Скопје

Интервју со Ивана од Скопје, дел од SunWireless друштвото!

Изминатиот месец SunWireless организираше фото конкурс на аматерски фотографии на тема “Јас и моето друштво“.

Во конкуренција на повеќе од 170 студенти и ученици (и вкупно пријавени 201 фотографија), изминатата недела беа објавени имињата на 5-те победници за кои жири комисијата одлучи дека ги испратиле најдобите фотографии.

SunWireless стапи во контакт со дел од победниците и реши поблиску да Ви ги претстави.

Денеска имаме задоволство гостинка на блогот да ни биде Ивана Марковиќ (Пешевска) од Скопје.

SunWireless: Кажете ни нешто повеќе за Вас ?

Ивана : Моето име е Ивана Марковиќ (но моминско Пешевска), сега во скоро време се омажив и тоа прилично млада, на 23 години. Живеам во Скопје, во населба Ченто. Имам завршено средно гимназиско училиште во гимназијата Јосип Броз Тито. Потоа продолжзив на Архитрконскиот Факултет во Скопје и сега имам уште една година до магистратура. Напорно е, но се издржува, кога се сака, се се може. Освен што уште студирам, исто така и работам во градежна фирма каде дополнително се дообучувам како теорески, така и практично.

Хоби ми е професијата, затоа што го сакам тоа што го учам, но покрај тоа имам и други дополнителни активности кои ме исполнуваат… Обожавам книги и читање, обожавам козметика, односно хонорарно се бавам со козметички услуги… Исто така дизајнирам и изработувам календри, бросури, визит карти, признанија, сертификати, свадбени покани и сл.

А во слободно време обожавам да излегувам со друштвото, да се забавувам и да си поминам екстра. Па кој млад човек не го сака тоа? :) :)

SunWireless : Каде и кога е направена победничката фотографија?

Ивана : Мојата победничка фотографија е направена на мојата свадба, но тоа беше сосема спонтан момент, спонтана поза, а изгледа како да е се монтирано. Девојките на фотографијата се MY SEXY LADIES (моите прекрасни деверуши…сестра ми Ане, братучетките Елена и Бојана и другарките Сања, Лина и Биле). На сликата има многу искрени насмевки, среќа, радост и исчекувања…Инаку сликата е направена на 16 Ноември 2013 на балконот од мојата детска соба во куќата во Марино, Илинден.

SunWireless:Споделете ни некоја интересна случка поврзана со Вашето друштво?

Ивана : Хм, има мнооогу интересни случки кои никогаш нема да ги заборавам… Но, еве вака можам една јавно да одвојам и да ја кажам…Веднаш штом положив за кола, се договоривме со другарките да одиме сами на викенд кај другарката Биле која е од Виница. За возилото немаше никаков проблем, моите родители целосно ми веруваат и ми ја дадоа колата…Ништо околу тоа не беше проблем. Проблем беше недоволното познавање на пaтиштата, затоа што сепак бевме деца…Тргнавме на пат внимателно и ги следевме знацитe и патоказите, но во еден дел од патувањето се закикотивме, се разборевме, изгубивме концентрација и целосно ја оплескавме работата, се изгубивме :) …Леле хаос, а незнаеме од кај да се вратиме, како да продолжиме…Бруки невидени…Дома не можевме да се јавиме, ќе ги загрижевме домашните…Што да правиме???

Најпосле се паркираме на едно исклучување покрај патот и почнавме да стопираме…За наша среќа застана една кола.Колата беше со двајца возрасни и еден млад дечко…Дечкото беше многу убав…Откако им ја објаснивме ситуацијата, на наша среќа и тие одеа кон истиот град. Возрасните рекоа да го земеме дечкото и да возиме по нив, а претходно одредивм место каде треба да застанеме и да го синмеме дечкото да си оди со неговите, а ние да продолжиме кај Биле. Но, знаете младост, лудост…Се разбаботевме во кола, муабети, смешки и си продолживме…Воопшто не го ни приметивме моментот кога другата кола застана за да се прекачи дечкото…Дури кога стигнавме кај Биле, кога излеговме од кола сватицме дека имаме плус еден член во колата………Хахахахаххааха…но сепак, влеговме сите заедно кај Биле, со дечкото се додека не дојдоа неговите по него…Дружба, смеа, изветреаност, младост….Но сепак екстра си поминавме…

SunWireless: Што Вашите пријатели значат за Вас?

Ивана : Богатство кое не се купува со ниедни пари на светот, бисери најретки и најскапоцени, луѓе кои треба да ги задржис цел живот, да им помагаш, да се бориш и да го заслужиш нивното пријателсто и доверба. Едноставно без пријатели си никој и ништо, безживотен, несреќен, нечовечен…

SunWireless: Како Ви се допаѓа SunWireless и нејзиниот начин на работа и комуникација ?

Ивана : Браво за идејата на SunWireless. Тоа покажува дека го разбирате, цените и поддржувате светот на младите и нивните потреби. Сите знаеме дека денеска интернетот е наше секојдневие, а исто така знаеме колку  од корист безжичноста на интернетот, ти дава слобода, не те обврзува на едно место…едноставно можеш многу поедноставно да ги извршуваш сите задачи и обврски…Една компанија ја одржуваат во работа нејзините клиенти, а задоволството на клиентите зависи од квалитетот на работата на компанијата. Оваа компанија изобилува со квалитет и брз и лесен пристап до информации што е многу важно во денешницата.Само напред…

SunWireless ексклузивен Wi-Fi провајдер во Аква Паркот во Скопје

SunWireless на задоволство на своите корисници и на сите љубители на водните лудории објавува дека од пред неколку дена е потпишан договор со менаџментот на Спортскиот Центар “Борис Трајковски“ со кој SunWireless ја доби честа и обврската да биде ексклузивен Wi-Fi провајдер во скопскиот “Аква Парк“ кој во Неделата беше официјално отворен.

- Големо задоволство ни е што добивме шанса нашиот сервис да го направиме достапен и за посетителите на Аква Паркот кој несомнено претставува уникатен објект за забава и релаксација и е вистинска атракција во главниот град, па максимално ќе се потрудиме да ја оправдаме довербата и да ги задоволиме потребите и очекувањата на сите посетители на Аква Паркот – изјави Весна Стојановска од менаџерскиот тим на SunWireless.

Со овој договор сите посетители на Аква Паркот во Скопје ќе имаат можност да користат првокласен сервис за брз, стабилен и безбеден безжичен интернет од најголемиот македонски Wi-Fi провајдер, кој исто така ги обезбедува и Аеродромите на ТАВ, најголемите хотели, автобусите на ЈСП-Скопје, студентските домови и сите поголеми и поелитни кафичи и ресторани со преку 550 хотпотови низ целата држава.

SunWireless и во “Старо Буре“ во Лептокарија

SunWireless со задоволство Ви соопштува дека од неодамна својот сервис го направи достапен и за гостите во ресторан “Старо Буре“ кој се наоѓа во “ТЦ Лептокарија“ – Скопје.

Една од најдобрите гостилници во Скопје, одсега на своите гости им овозможува и првокласен сервис на безжичен интернет од најголемиот македонски Wi-Fi провајдер.

Се што треба да направите за да имате брз и стабилен безжичен интернет на Вашиот преносен уред (мобилен, таблет, лап-топ..), кога одсeга ќе го посетувате “Старо Буре“ е да ги прелистате достапните SunWireless Wi-Fi мрежи и да се закачите на таа со најдобар сигнал.

После првото пребарување, ќе Ви се појави login страната на SunWireless каде треба да се логирате со Вашиот пост-пејд акаунт или при-пејд код.

При-пејд картичките одсега ќе можете да ги набавите и во самата гостилница.

SunWireless и во “Ало Ало“ на Кеј

SunWireless со задоволство објавува дека од пред неколку дена е потпишан договор со менаџментот на еден од најдобрите кафе-ресторани во Скопје – “Ало Ало“ кој се наоѓа на Кеј 13 Ноември и  кој одсега ќе биде обезбедуван со SunWireless сервис за безжичен интернет.

Сите посетители на “Ало Ало“ отсега ќе можат да користат првокласен сервис на безжичен интернет од најголемиот македонски провајдер SunWireless – нешто што секако го очекуваат и заслужуваат како гости на елитен локал од овој ранг.

Се што треба да направите за да користите брз и стабилен Wi-Fi кога одсега ќе го посетувате “Ало Ало“, e со Вашиот преносен уред да ги проскенирате достапните “ SunWireless Alo Alo “ Wi-Fi мрежи и да се закачите на таа со најдобар сигнал. После првото пребарување ќе Ви се појави SunWireless хотспот страната каде го внесувате Вашиот при-пејд код и се логирате.

При-пејд картичките може да се купат на шанкот на Ало Ало или од Вашиот келнер.

SunWireless одсега и во Кафе “Тренд“

SunWireless со задоволство објавува дека  нашиот сервис ќе биде овозможен и во еден од најелитните ланч-ресторани во Скопје  - Кафе “Тренд“.

Договорот кој беше потпишан пред неколку дена, на сите посетители во “Тренд“  ќе им овозможи да добијат првокласна услуга на безжичен интернет од водечкиот wi-fi провајдер во Македонија –  SunWireless.

Се што треба да направите за да користите брз и безбеден безжичен интернет во “Тренд“ е со Вашиот преносен уред (мобилен телефон, таблет или лап-топ)  да ги прелистате достапните “SunWireless Trend” wi-fi мрежи и да се закачите на таа со најдобар сигнал.

При првото пребарување ќе Ви се појави SunWireless логин страната каде имате можност определен период да се регистирирате за промотивно користење на  wi-fi сервисот бесплатно а потоа сесијата можете да ја продолжите со внесување на Вашиот SunWireless при-пејд код.

При-пејд картичките кои важат 30 дена од моментот на активирање ќе можете да ги набавите од Вашиот келнер или на шанкот.

SunWireless генерален партнер на “Денови на кариера 2013“

SunWireless , како и многупати претходно, уште еднаш  покажа дека е постојан пријател на студентите и младите, овојпат пружeјќи несебична поддршка во реализирањето на настанот “Денови на кариера 2013“ (Career Days 2013) кој традиционално веќе 16-та година во Македонија го реализира студентската организација AIESEC – ЛК Скопје.

Денови на кариера е централен настан во областа на развојот на кариерата во нашата земја.

Целта на проектот е да овозможи интеракција помеѓу студентите и македонските компании, да се зголеми свеста кај студентите за тоа што точно компаниите ценат кај своите идни вработени, развој и едукација на студентите со цел оспособување за почетните чекори на успешна кариера, зголемување на вработеноста на студентите од сите факултети.

Проектот се случува под покровителство на Економски Факултет – Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ и претставува дел од долгорочната цел на започнување на кариерен центар во оваа високо образовна институција.

Оваа година настанот се оддржува од 29ти до 31ви месецов, па Ве покануваме да го посетите штандот на SunWireless во холот на Економскиот факултет.

SunWireless при-пејд картичките и во “Градски Киоск“

SunWireless продолжува во својата намера своите услуги да ги направи што подостапни и на само чекор од Вас.

На обострано задоволство Ве информираме дека од денеска нашите при-пејд картички со кои добивате брз и безбеден безжичен интернет, ќе можете да ги најдете на уште една локација во центарот на Скопје.

Градски киоск“ кој се наоѓа веднаш спроти “Тренд“ на самиот плоштад е новото продажно место од каде ќе можите да ги набавите SunWireless при-пејд картичките.

Подарете SunWireless !!!

Предновогодишниот период е време од годината во кое ги даруваме најблиските, им посветуваме внимание и правиме да се чувствуваат посебно.

За оваа Нова Година, SunWireless одлучи масовно да наградува и подарува и во таа акција да Ве вклучи и Вас !

Од денес па се до 15-ти Јануари 2013 год. , Вие имате можност да подарите SunWireless на било кој Ваш пријател или познаник на кого му треба интернет и двајцата да добиете по 1 месец гратис !

Се што треба да направите е да го симнете ОВОЈ документ (или да го земете во некоја од нашите канцеларии), соодветно да го пополните и да ни го испратите на podari@sunwireless.com.mk или да го донесете во некоја од нашите канцеларии.

Правила:
• постоечкиот корисник добива 1 месец гратис за секој успешно
инсталиран нов корисник
• новиот корисник добива 1 месец гратис по извршена инсталација
• новиот корисник може да не биде инсталиран поради немање
техничка можност (SunWireless нема покриеност, лош сигнал, и сл.)
утврдено од SunWireless
• постоечкиот корисник ќе биде соодветно известен за успешната
инсталација на новиот корисник

Во акцијата можат да се вклучат сите пост-пејд корисници на SunWireless. За секој нивен пријател кој ќе го вклучат во SunWireless фамилијата добиваат 1 месец гратис. Може да се подарува повеќе пати и соодветно на тоа да се добијат повеќе месеци гратис.

Правила на игра :)

- Постоечкиот корисник добива 1 месец гратис за секој успешно инсталиран нов корисник.

- Новиот корисник добива 1 месец гратис по извршена инсталација.

- Новиот корисник може да не биде инсталиран поради немање на техничка можност (SunWireless нема покриеност, лош сигнал и сл.)

- Постоечкиот корисник ќе биде соодветно известен за успешната инсталација на новиот корисник.

SunWireless и во студентските домови “Сениќ“ од Скопје и “Орде Чопела“ од Прилеп

SunWireless, пред се на задоволство на “станарите“ во студентските домови “Томе Стефановски – Сениќ“ од Скопје и “Орде Чопела“ од Прилеп, објавува дека од денеска својот сервис го нуди и во овие два студентски домови.

Одсега студентите и учениците кои престојуваат во “Сениќ“ и “Орде Чопела“ ќе можат да добијат брза и квалитетна врска на безжичен интернет од најголемиот македонски wi-fi провајдер SunWireless.

Студентите сервисот ќе може да го користат со купување на при-пејд картички кои ќе можат да се набават во самите студентски домови и во околните продавници.

Се што треба да направат е да се поврзат на SunWireless wi-fi мрежата со најдобар сигнал (3 или повеќе цртички) и при првото пребарување ќе бидат пренасочени на нашата login страна. Таму треба да го внесат 16-цифрениот код од при-пејд картичката, по што ќе добијат потврда за успешно логирање.

Повеќе за при-пејд понудата на SunWireless можете да прочитате ТУКА.

ИЗВЕСТУВАЊЕ : Промена на името на фирмата

Почитувани корисници и бизнис партнери,

Ве известуваме дека почнувајќи од 13.08.2012 фирмата Аниц-Системи ДОО (под која работеше брендот SunWireless) има нов прометен назив и работи под името: Sun Wireless DOO Skopje (Сан Вајерлесс ДОО Скопје).

Одсега, новите договори, анекси, фактури и други документи ќе се издаваат под новото име Sun Wireless DOO Skopje.