Tag Archives: хотспотови

Ем телефонска говорница, ем хотспот

Telecom New Zeland, започна со реализирање на проектот за национална Wi-Fi мрежа на тој начин што нивните веќе поставени телефонски говорници ќе ги претвори во хотспотови кои на нивните корисници ќе им овозможат бесплатен пристап до интернет.

Тие што не се корисници на Телеком Нов Зеланд, ќе плаќаат 9,95$ месечно за услугата која што во моментов промотивно е отворена за сите. До 1 ноември 2013, активни биле повеќе од 700 хотспот локации а до средината на следната година планирано е мрежата да се прошири на 2000.

Постоечките пост-пејд корисници на Telcom New Zeland кои имаат месечни претплати од 19 или 29 долари, ќе имаат бесплатен пристап и потрошувачка до 1 GB дневно.

Засега, за време на промотивниот период, на овие хотспотови се имаат регистрирано преку 175,000 луѓе.

Технологијата која се користи во позадина е Ruckus Wireless ZF7782 3×3:3 dual band Access Point.


Извор: Круговал Магазин

Андроид, iPhone и Windows апликации на SunWireless

Преглед на SunWireless апликациите за Андроид, iOS и Windows оперативните системи.

1. SW Hotspot за Андроид

Линк за симнување.

2. SW Hotspot за вашиот iPhone:

Линк за симнување.

3. SW Hotspot за Windows

Линк за симнување.

Со користењето на SunWireless мобилните апликации добивате низа функционалности меѓу кои и:

- автоматско прикачување на мрежата на SunWireless секогаш кога ќе сте во некоја од нашите хотзони ,

- се избегнува постојаното внесување на при-пејд код,

- може да се прегледа  мапата на хотзони,

- може да се  прегледа мапата на продажни места,

- може да се провери искористеноста и рокот на важност на при-пејд картичката,

- информации за контакт со центарот за корисничка поддршка

SunWireless потпиша договор за соработка со хотел “Гранит“ од Охрид

SunWireless на задоволство на своите корисници објавува дека од пред неколку дена е потпишан договор со еден од најдобрите хотели во Охрид и Македонија – Хотел “Гранит“ каде одсега ќе биде овозможен првокласен сервис на безжичен интернет од најголемиот македонски Wi-Fi провајдер.

Големо задоволство ни е што добивме шанса нашиот сервис да го направиме достапен и за гостите во хотел од високо реноме каков што несомнено е и “Гранит“ ,  па максимално ќе се потрудиме да ја оправдаме довербата и да ги задоволиме потребите и очекувањата на сите гости и посетители на хотелот – изјави Весна Стојановска од менаџерскиот тим на SunWireless.

SunWireless при-пејд картичките ќе може да се купат на самата рецепција во хотелот и со нив гостите добиваат брз и стабилен Wi-Fi интернет низ целиот хотел, околните плажи, на многу локации низ Охрид како и во сите останати над 550 хотзони на SunWireless низ Македонија.

Со овој договор, “Гранит“ се приклучува на листата хотели каде SunWireless обезбедува свој сервис, а ја сочинуваат уште и “Александар Палас“ , “Дрим“, “Хотел Монтана“, “Кристал Палас“ “Београд“, “Уни Палас“ и други елитни хотели.

iOS апликацијата на SunWireless со нови функционалности

SW Hotspot апликацијата наменета за сите корисници на SunWireless, сопственици на iPhone телефони и другите iOS уреди, од денеска е надградена и вклучува нови функционалности со кои веруваме уште повеќе ќе Ви го олесниме користењето на SunWireless сервисот.

Одсега со SW Hotspot iOS app , ќе можете:

- автоматски да ги лоцирате и да се конектирате на сите SunWireless хотспотови,

- да ја прегледувате мапата на покриеност на SunWireless,

-да ги лоцирате продажните места на SunWIreless и

- да го проверувате статусот на Вашиот при-пејд ваучер.

Апликацијата е компатибилна со сите Apple уреди (iPhone, iPad и iPod) кои користат iOS верзија 4.3 или постара.

SW Hotspot може да се симне бесплатно од iTunes на следниов ЛИНК.

“Ало Ало” во Скопје Сити Мол доби SunWireless сервис

Откако пред неколку дена и официјално беше промовиран договорот помеѓу SunWireless и еден од најпознатите скопски кафе-ресторани  - “Ало Ало“ со кој првично беше овозможен SunWireless сервисот за локалот лоциран  на Кеј 13 Ноември, од денеска со задоволство можеме да соопштиме дека SunWireless сервисот е овозможен и за “Ало Ало“ во Скопје Сити Мол.

Со обезбедувањето на сервис во овој локал се проширува листата на најелитните локали од Скопје кои само минативе две недели беа обезбедени со SunWireless сервис а која ги вклучува и Тренд (на плоштад и во Скопје Сити Мол), Пивница “Стар Град“, Винотека Темов, Палма Бистро во Веро Центар и др…

Почнувајќи од денеска, сите посетители на “Ало Ало“ во Скопје Сити Мол ќе можат да сурфаат на најдобриот безжичен интернет од најголемиот македонски Wi-Fi провајдер.

Се што треба да направите за да добиете брз и стабилен безжичен интернет во “Ало Ало“ е да ги прелистате достапните Wi-Fi мрежи и да се прикачете на “SunWireless Alo Alo“ мрежата со најдобар сигнал.

После првото пребарување ќе Ви се појави SunWireless хотспот страната на која треба да го внесете Вашиот SunWireless при-пејд код или да се логирате со Вашиот пост-пејд акаунт.

SunWireless при-пејд картичките ќе можат да се купат на самиот шанк или од Вашиот келнер во “Ало Ало“.

SunWireless и во “Ало Ало“ на Кеј

SunWireless со задоволство објавува дека од пред неколку дена е потпишан договор со менаџментот на еден од најдобрите кафе-ресторани во Скопје – “Ало Ало“ кој се наоѓа на Кеј 13 Ноември и  кој одсега ќе биде обезбедуван со SunWireless сервис за безжичен интернет.

Сите посетители на “Ало Ало“ отсега ќе можат да користат првокласен сервис на безжичен интернет од најголемиот македонски провајдер SunWireless – нешто што секако го очекуваат и заслужуваат како гости на елитен локал од овој ранг.

Се што треба да направите за да користите брз и стабилен Wi-Fi кога одсега ќе го посетувате “Ало Ало“, e со Вашиот преносен уред да ги проскенирате достапните “ SunWireless Alo Alo “ Wi-Fi мрежи и да се закачите на таа со најдобар сигнал. После првото пребарување ќе Ви се појави SunWireless хотспот страната каде го внесувате Вашиот при-пејд код и се логирате.

При-пејд картичките може да се купат на шанкот на Ало Ало или од Вашиот келнер.

SunWireless со своја iOS апликација

На задоволство на нашите корисници кои користат Apple уреди од пред неколку дена лансиравме iPhone-апликација со која користењето на SunWireless сервисот ќе им го направиме уште поедноставно.

Со првата верзија на “SW Hotspot” iPhone апликацијата, на корисниците им се овозможува автоматски да се конектираат со нивниот при-пејд код секогаш кога ќе се поврзат на SunWireless хотспотовите.

Апликацијата може бесплатно да се симне од Apple store на следниов ЛИНК.

Изминатиов период SunWireless исто така лансираше и Aндроид и windows апликации кои исто така во многу што го олеснуваат користењето на нашиот сервис.

Во иднина најавуваме и низа надоградби на сите три апликации со што корисничкото искуство ќе го направиме уште попригодно.

SunWireless во едукативна посета на ФОН Универзитетот во Струга

Акцијата за едукативни посети на средните училишта и факултети низ Републикава од Кавадарци се пресели во Струга каде овојпат бевме гости на ФОН Универзитетот.

Со студентите разменивме ставови во однос на wireless технологијата и нејзината примена во зголемувањето на продуктивноста на вработените, потребата за постојан пристап до интернет и новите трендови од оваа област во светот.

Во продолжение неколку слики од акцијата:

Кампања на “Дормео“ преку HotZone Advertising сервисот на SunWireless

Дормео“ една од компаниите кои први на пазарот во Македонија ја увидоа моќта на дигиталниот адвертајзинг и први почнаа да прават online кампањи и овојпат се меѓу првите компании кои во Македонија го диверзифицираат својот медиа план со нов уште поефикасен online медиум за комуницирање со својата публика.

Имено, тие изминатиов период во соработка со httpool имаа своја кампања и преку HotZone Advertising сервисот на SunWireless со кој геолокациски ја таргетираа својата целна група.

Со кампањата се таргетираше Центар на Скопје користејќи leaderboard банер кој одеше на десктоп и на мобилната верзија на login страната на SunWireless.

Стапката на импресии врз кликови за десктоп верзијата изнесуваше 1.1%, а за мобилната 0.29%

За Сервисот

Со HotZone Advertising сервисот на SunWireless се овозможува геолокациско таргетирање на целните групи.

SunWireless има свои хотзони на аеродромите на ТАВ, автобуската станица, поголемите хотели во неколу градови (вклучувајќи ги Александар Палас, Дрим, Београд, Уни Палас), студентските  домови, ресторани, кафичи, плажи, централно градско подрачје во Скопје (ул.Македонија, кеј, плоштад…) и 12 други градови низ Република Македонија.

На самата логин страна која се појавува при самото најавување на мрежата која месечно ја користат повеќе од 400 000 корисници постојат неколку видови и позиции за огласување што е одлична можност за комуницирање на брендовите со својата целна група.

Освен за десктоп употреба, сервисот е достапен и во мобилна верзија што е одлична шанса за прв пат во Македонија да се прават кампањи на мобилен маркетинг.

За повеќе информации околу сервисот можете да се информирате наboris@sunwireless.com.mk

TOYOTA со своја кампања преку HotZone Advertising сервисот на SunWireless !

Една од најпознатите компании од автомобилската индустрија во светот – Toyота, минатата недела, имаше своја промотивна кампања преку HotZone Advertising сервисот на SunWireless.

Еве како изгледаше login страната на хотспотовите на SunWireless во центарот на Скопје.

Резултати: Стапката на импресии врз кликови изнесуваше феноменални 2,41%.

За сервисот: Со HotZone Advertising сервисот на огласувачите им се овозможува геолокациски да ја таргетираат својата целна јавност.

Рекламите се наоѓаат на самата логин страна што на огласувачите им овозможува сигурна видливост на нивната порака.

Во зависност од профилот на нивната целна група, огласувачите можат да бираат на кои хотспотови ќе се рекламираат и “ќе ги трошат“ закупените импресии.

На пример: ако огласувачот има производ наменет за бизнис класата, може да одбере рекламирање на хотспотовите на Аеродромите на ТАВ (бизнис класа) и/или на хотспотот во хотел Александар Палас. Ако огласувачот сака да таргетира студенти – може да ги одбере хотспотовите “студентски домови“ итн..

Постојат повеќе можности за рекламирање: закуп на банери, целосно брендирање на логин страната, реклама во меѓу-страна, спонзорирање на определен хотспот и др.

За повеќе информации околу користењето на овој сервис можете да го контактирате Борис Ефтимовски на boris@sunwireless.com.mk или 076/346-400