Tag Archives: wi-fi

Уличните телефони во Њујорк ќе нудат Wi-Fi

Американската интернет корпорација Google е една од неколкуте технолошки компании кои учествуваат во натпреварот за трансформирање на уличните телефони во Њујорк во предаватели на безжичен интернет за слободна употреба, пишува Bloomberg.

Проектот се состои во промената на дизајнот на уличните телефонски говорници со што тие ќе обезбедуваат wi-fi и телефонски услуги во секоја од петте административни единици на градот. Компаниите ќе можат да им наплатат  на клиентите за телефонските услуги, но пристапот до Wi-Fi интернет ќе биде слободен. Во Њујорк има над 7 300 улични телефон.

Google, кој веќе нуди пристап за wi-fi во Маунтин Вју и соседството на Њујорк Челзи, и со овој проект се обидува да ја зголеми корисничката база на  интернет преку обезбедување на електронски пристап на луѓето во САД и ширум светот.

“Масовното навлегување на мобилни уреди ја намалува потребата од телефони за јавна употреба, но сепак не секој има мобилен телефон и не секој има неограничен пристап до интернет”, пишува во документот на сајтот на градот во врска со проектот.

Извор: Локално.мк

Шведската хокеј лига обезбеди Wi-Fi во арените

Во вкупно 11 хокеј арени ширум Шведска од почетокот на претходниот месец инсталирани се стотина ацес поинти за обезбедување на free Wi-Fi за персоналот, медиумите и посетителите на хокеј натпреварите.

Новото Wi-Fi искуство за шведските фанови на хокеј е обезбедено благодарение на локалниот интегратор Icecon и Ruckus Wireless, кои интегрираа Ruckus Smart Wi-Fi решение за high-density Wi-Fi уотребувајќи Ruckus ZoneFlex™ ацес поинти.

Со овој новитет шведските фанови обезбедуваат дополнителна вредност со нивните билети за натпреварите и одсега ќе можат да сурфаат и директно да споделуваат импресии, слики и видеа со нивните пријатели кои не успеале да дојдат на натпреварите.

Почнувајќи од 2015 секој воз во Шкотска мора да има Wi-Fi

Како што пренесува Krugoval.net, деновиве во Шкотска се објавени критериумите за компаниите кои сакаат да стопанисуваат со Шкотската железница почнувајќи од 2015 година во наредните 10 години.

Дел од критериумите нормално се однесуваат на брзината (мора да бидат брзи возови) и да понудат поголема комоција и удобност за самите патници.

Еден од критериумите исто така е и задолжителното постоење на Wi-Fi инфраструктура и брз пристап до интернет.

Компании кои ќе се натпреваруваат на конкурсот се Abellio, Arriva, First Group, MTR и National Express а победникот ќе биде избран есента во 2014 година.

Wi-Fi целосно ќе ја замени мобилната мрежа

Статијата е преземена од telefoni.com.mk
Автор: Христијан Станоевиќ
Во Соединетите Американски држави веќе работат повеќе виртуелни мобилни оператори кои нудат сосема нов модел на претплата, но и на конекција за мобилен интернет каде безжичната интернет мрежа добива предност во однос на вообичаената мобилна мрежа.
На корисниците им се нуди посебен пакет каде Wi-Fi поврзувањето е примарно, додека пак мобилната претплата е како резервна варијанта во оние ситуации каде нема пристап до безжичен интернет. Исто така додека се во Wi-Fi зона претплатниците може да користат мобилни услуги како повици и СМС пораки кои се дел од многу поевтин пакет.
Некои експерти од САД сметаат дека на ваков начин кориснците нема да плаќаат ништо поради бесплатната безжична конекција, но во бизнис планот на виртуелните оператори се вклучени традиционални телефонски броеви и картички кои се поевтини и се користат и за време на Wi-Fi конекција, додека пак мобилната мрежа кон која претплатникот може да пристапи во секое време е чувана како резервна варијанта, што во секој случај зависи од изборот на самиот корисник.

SunWireless прозрачи и во Гостивар

SunWireless има задоволство да соопшти дека од денеска својот сервис го овозможува и во Гостивар, кој станува 17-ти македонски град каде SunWireless има свои хотзони.

Првото SunWireless знаменце во Гостивар е поставено на кафичот “Black & White“ каде одсега посетителите ќе имаат можност додека се релаксираат, своето уживање да го надополнат со брз, стабилен и квалитетен Wi-Fi интернет од SunWireless.

SunWireless при-пејд картичките ќе може да се набават во самиот кафич “Black & White“ и во Тобако-АДЕ во Центарот на Гостивар.

Останатите SunWireless хотзони ширум Македонија можете да ги погледнете со зумирање на градовите од мапата на следниов ЛИНК.

SunWireless ексклузивен Wi-Fi провајдер во Аква Паркот во Скопје

SunWireless на задоволство на своите корисници и на сите љубители на водните лудории објавува дека од пред неколку дена е потпишан договор со менаџментот на Спортскиот Центар “Борис Трајковски“ со кој SunWireless ја доби честа и обврската да биде ексклузивен Wi-Fi провајдер во скопскиот “Аква Парк“ кој во Неделата беше официјално отворен.

- Големо задоволство ни е што добивме шанса нашиот сервис да го направиме достапен и за посетителите на Аква Паркот кој несомнено претставува уникатен објект за забава и релаксација и е вистинска атракција во главниот град, па максимално ќе се потрудиме да ја оправдаме довербата и да ги задоволиме потребите и очекувањата на сите посетители на Аква Паркот – изјави Весна Стојановска од менаџерскиот тим на SunWireless.

Со овој договор сите посетители на Аква Паркот во Скопје ќе имаат можност да користат првокласен сервис за брз, стабилен и безбеден безжичен интернет од најголемиот македонски Wi-Fi провајдер, кој исто така ги обезбедува и Аеродромите на ТАВ, најголемите хотели, автобусите на ЈСП-Скопје, студентските домови и сите поголеми и поелитни кафичи и ресторани со преку 550 хотпотови низ целата држава.

SunWireless и во хотел “Бисер“ од Струга

SunWireless со задоволство ги информира своите корисници и македонската јавност дека од денеска својот сервис го обезбедува и во еден од најубавите хотели на струшкото крајбрежје – хотел “Бисер“.

Сите посетители на хотелот одсега ќе имаат можност да користат брз, безбеден и стабилен безжичен интернет од SunWireless.

SunWireless при-пејд картичките со кои се овозможува користење на Wi-Fi интернет низ хотелот, цела Струга, Охрид и низ останатите градови каде има SunWireless хотзони , ќе може да се купат на самата рецепција.

Хотел “Бисер“ се приклучува на долгата листа хотели кои за своите гости обезбедуваат SunWireless сервис а ја сочинуваат уште и: Хотел “Александар Палас“ , “Кристал Палас“, “Дрим“ , “Гранит“ , “Београд“ , “Милениум Палас“ , “Монтана“ , “Милениум“, “Уни Палас“ и др..

Со овој договор компанијата  продолжува со својата мисија да расте како најголем Wi-Fi провајдер во Македонија, да ги следи своите корисници во чекор и да им обезбедува квалитетна услуга на безжичен интернет секаде каде што се тие присутни.

SunWireless одсега и во хотел Милениум Палас во Охрид

SunWireless, најголемиот провајдер на безжичен интернет во Македонија, на задоволство на своите корисници, објавува дека од пред неколку дена е потпишан договор со хотелот “Милениум Палас“ од Охрид, каде одсега на сите посетители на хотелот ќе им биде овозможен пристап до првокласна услуга за безжичен интернет.

Со овој договор се прошири соработката која претходно беше објавена, а со која SunWireless својот сервис го обезбеди и за хотелот “Милениум“ од Битола.

Сите гости кои одсега ќе го посетуваат и хотел “Милениум Палас“ во Охрид, исто така ќе може да користат брз, безбеден и стабилен безжичен интернет.

Хотелите “Милениум Палас“ и “Милениум“ во Охрид и Битола се дел од листата на хотели кои обезбедуваат SunWireless Wi-Fi сервис, а која ја сочинуваат уште и: Александар Палас, Гранит, Дрим, Монтана, Кристал Палас, Уни Палас, Београд и др.

Со оглед на тоа што SunWireless е ексклузивен партнер во Македонија на најголемите светски Wi-Fi мрежи Boingo и iPass, отсега сите туристи – корисници на овие два глобални провајдера – кои ќе престојуваат во нашата држава, ќе имаат на располагање уште 2 нови хотели во кои можат без дополнителни трошоци и сетирања да добијат квалитетен сервис на безжичен интернет.

Гугл лансираше балони за му донесе нов Wi-Fi на светот

Деновиве Гугл започна со лансирање на 30 балоните кои ќе бидат на височина од 20 метри над земјата и ќе можат да обезбедуваат 3G интернет за површина дупло поголема од Њу Јорк (или поточно 2020.2km²).

Проектот Loon е создаден од компанијата X Lab од истиот тим кој ги создаде Гугл наочарите и самоуправувачките возила.

Чарлс Нимо, фармер од градот Листон е првиот кој ќе го тестира сигналот на wireless интернетот од Гугл.

Сега за сега проектот се инсталира во Калифорнија каде што еден балон ќе обезбедува интернет за површина од 100 километри, потоа планираат да го прошират проектот во Нов Зеланд. Луѓето од областите каде што се инсталирале балоните, дури повикале полиција раскажувајќи дека виделе НЛО.

Статијата првично е објавена на Think.mk на следниов линк.

SunWireless и во Хотел Милениум на Широк сокак

SunWireless со задоволство соопштува дека од пред неколку дена е потпишан договор за соработка со еден од најпознатите и најелитните битолски хотели – Милениум, каде одсега е достапен безжичен интернет од најголемиот македонски Wi-Fi провајдер SunWireless.

Сите посетители на Хотел “Милениум“ ќе можат да користат брз,стабилен и безбеден безжичен интернет од SunWireless со користење на при-пејд картички кои можат да ги набават на самата рецепција или online,  или со логирање со нивниот пост-пејд акаунт.

Хотел Милениум е дел од низата елитни хотели кои за своите гости нудат најквалитетна услуга на безжичен интернет од SunWireless.

SunWireless исто така е партнер за Македонија на најголемите светски Wi-Fi провајдери – Boingo и iPass, па сите нивни корисници кои ова лето ќе ја посетуваат Македонија, сега добиваат уште еден хотел каде ќе можат слободно да користат Wi-Fi со нивниот акаунт.