Tag Archives: wifi

Ем телефонска говорница, ем хотспот

Telecom New Zeland, започна со реализирање на проектот за национална Wi-Fi мрежа на тој начин што нивните веќе поставени телефонски говорници ќе ги претвори во хотспотови кои на нивните корисници ќе им овозможат бесплатен пристап до интернет.

Тие што не се корисници на Телеком Нов Зеланд, ќе плаќаат 9,95$ месечно за услугата која што во моментов промотивно е отворена за сите. До 1 ноември 2013, активни биле повеќе од 700 хотспот локации а до средината на следната година планирано е мрежата да се прошири на 2000.

Постоечките пост-пејд корисници на Telcom New Zeland кои имаат месечни претплати од 19 или 29 долари, ќе имаат бесплатен пристап и потрошувачка до 1 GB дневно.

Засега, за време на промотивниот период, на овие хотспотови се имаат регистрирано преку 175,000 луѓе.

Технологијата која се користи во позадина е Ruckus Wireless ZF7782 3×3:3 dual band Access Point.


Извор: Круговал Магазин

ТАК тобако – ново продажно место

Како одговор на зголемената побарувачка за SunWireless при-пејд картичките од жителите кои се наоѓаат во скопските населби Карош и Тафталиџе, Ве информираме дека одсега при-пејд картичките можете да ги најдете уште на една физичка локација блиску до Вас.

ТАК Тобакото кое се наоѓа на бул. Партизански Одреди во Скопје, помеѓу ТЦ Лептокарија и Скопје Сити Мол е ново продажно место на SunWireless при-пејд картичките.

Целата листа на продажни места можете да ја видите на следниов линк.

Ве потсетуваме дека картичките исто така можете да ги купите online или преку SMS.

SunWireless прозрачи и во Гостивар

SunWireless има задоволство да соопшти дека од денеска својот сервис го овозможува и во Гостивар, кој станува 17-ти македонски град каде SunWireless има свои хотзони.

Првото SunWireless знаменце во Гостивар е поставено на кафичот “Black & White“ каде одсега посетителите ќе имаат можност додека се релаксираат, своето уживање да го надополнат со брз, стабилен и квалитетен Wi-Fi интернет од SunWireless.

SunWireless при-пејд картичките ќе може да се набават во самиот кафич “Black & White“ и во Тобако-АДЕ во Центарот на Гостивар.

Останатите SunWireless хотзони ширум Македонија можете да ги погледнете со зумирање на градовите од мапата на следниов ЛИНК.

SunWireless одсега и во СЦ “Борис Трајковски“

SunWireless и спортската арена „Борис Трајковски“ имплементираа  безжична (Wi-Fi) мрежа со висока густина – прва во регионот

Водечкиот Wi-Fi мобилен оператор во Македонија, SunWireless, со задоволство објавува дека е потпишан договор со „Борис Трајковски“, најголемата спортска арена во Македонија и една од најголемите во регионот, со кој се овозможи SunWireless да инсталира Wi-Fi мрежа со висока густина во арената.

Арената Борис Трајковски, со максимален капацитет од 8.000 седишта е прва во Југоисточна Европа и најнова меѓу елитните спортски локации во светот кои инсталирале ваква врвна Wi-Fi технологија. Со тоа, арената  им се придружува на стадионите како Сантијаго Бернабе во Мадрид,  Етихад во Манчестер , O2 арената во Лондон, како и Жилет Стадионот во Бостон, САД.


Весна Стојановска, управителот на SunWireless, изјави: ” Wi-Fi мрежата со висока густина на SunWireless ќе им биде достапна на посетителите на Арената и драстично ќе го подобри севкупното искуство кое го нуди овој простор и со тоа ќе ги охрабри посетителите да ја споделат возбудата на играта со нивните пријатели и семејството.

Натпреварите и концертите во живо се социјални настани кои нудат големо задоволство и нам ни е навистина драго што можеме да им понудиме на навивачите и посетителите ваков систем кој ќе им овозможи подобро искористување на нивните мобилни и таблет уреди во самата Арена. Ова не е само престижна зделка, ова е технички предизвик за нас и ние сме навистина среќни што спортската арена “Борис Трајковски” препозна во SunWireless лидер на пазарот”.

Wi-Fi мрежата со висока густина на SunWireless ќе помогне во елиминирање на проблемите со конекција во самата Арена и ќе им овозможи на посетителите подобар пристап до информациите за услугите на Спортскиот Центар, информации за спортските клубови, информациите за клубските апликации, претстојните настани и севкупно ќе придонесе за подобра online вклученост на посетителите.

SunWireless ексклузивен Wi-Fi провајдер во Аква Паркот во Скопје

SunWireless на задоволство на своите корисници и на сите љубители на водните лудории објавува дека од пред неколку дена е потпишан договор со менаџментот на Спортскиот Центар “Борис Трајковски“ со кој SunWireless ја доби честа и обврската да биде ексклузивен Wi-Fi провајдер во скопскиот “Аква Парк“ кој во Неделата беше официјално отворен.

- Големо задоволство ни е што добивме шанса нашиот сервис да го направиме достапен и за посетителите на Аква Паркот кој несомнено претставува уникатен објект за забава и релаксација и е вистинска атракција во главниот град, па максимално ќе се потрудиме да ја оправдаме довербата и да ги задоволиме потребите и очекувањата на сите посетители на Аква Паркот – изјави Весна Стојановска од менаџерскиот тим на SunWireless.

Со овој договор сите посетители на Аква Паркот во Скопје ќе имаат можност да користат првокласен сервис за брз, стабилен и безбеден безжичен интернет од најголемиот македонски Wi-Fi провајдер, кој исто така ги обезбедува и Аеродромите на ТАВ, најголемите хотели, автобусите на ЈСП-Скопје, студентските домови и сите поголеми и поелитни кафичи и ресторани со преку 550 хотпотови низ целата држава.

SunWireless и хотел Манастир од Берово потпишаа договор за соработка

SunWireless, на задоволство на своите корисници соопштува дека од пред неколку дена е потпишан договор за соработка со менаџментот на еден од најубавите хотели во Македонија, хотел “Манастир“ од Берово.

Хотелскиот комплекс Манастир е сместен сред божествената убавина на Малешевијата, веднаш до манастирот Св. Архангел Михаил од кој е добиена и инспирацијата за неговата специфична манастирска архитектура.

Почнувајќи од денеска па натаму, сите гости и посетители на хотел Манастир, ќе имаат можност да уживаат во користење на квалитетен сервис за безжичен интернет од најголемиот македонски Wi-Fi провајдер – SunWireless.

SunWireless при-пејд картички со кои може да се користи брз, стабилен и безбеден безжичен интернет низ целиот хотел и сите други над 550 SunWireless хотзони,  ќе може да се набават и на рецепцијата во самиот хотел.

Хотелот Манастир се приклучува на листата хотели кои за своите гости обезбедуваат SunWireless Wi-Fi а ја сочинуваат уште и: Александар Палас, Гранит, Дрим, Кристал Палас,  Милениум Палас, Бисер, Монтана , Милениум, Београд, Уни Палас и др..

SunWireless и во хотел “Бисер“ од Струга

SunWireless со задоволство ги информира своите корисници и македонската јавност дека од денеска својот сервис го обезбедува и во еден од најубавите хотели на струшкото крајбрежје – хотел “Бисер“.

Сите посетители на хотелот одсега ќе имаат можност да користат брз, безбеден и стабилен безжичен интернет од SunWireless.

SunWireless при-пејд картичките со кои се овозможува користење на Wi-Fi интернет низ хотелот, цела Струга, Охрид и низ останатите градови каде има SunWireless хотзони , ќе може да се купат на самата рецепција.

Хотел “Бисер“ се приклучува на долгата листа хотели кои за своите гости обезбедуваат SunWireless сервис а ја сочинуваат уште и: Хотел “Александар Палас“ , “Кристал Палас“, “Дрим“ , “Гранит“ , “Београд“ , “Милениум Палас“ , “Монтана“ , “Милениум“, “Уни Палас“ и др..

Со овој договор компанијата  продолжува со својата мисија да расте како најголем Wi-Fi провајдер во Македонија, да ги следи своите корисници во чекор и да им обезбедува квалитетна услуга на безжичен интернет секаде каде што се тие присутни.

Гугл лансираше балони за му донесе нов Wi-Fi на светот

Деновиве Гугл започна со лансирање на 30 балоните кои ќе бидат на височина од 20 метри над земјата и ќе можат да обезбедуваат 3G интернет за површина дупло поголема од Њу Јорк (или поточно 2020.2km²).

Проектот Loon е создаден од компанијата X Lab од истиот тим кој ги создаде Гугл наочарите и самоуправувачките возила.

Чарлс Нимо, фармер од градот Листон е првиот кој ќе го тестира сигналот на wireless интернетот од Гугл.

Сега за сега проектот се инсталира во Калифорнија каде што еден балон ќе обезбедува интернет за површина од 100 километри, потоа планираат да го прошират проектот во Нов Зеланд. Луѓето од областите каде што се инсталирале балоните, дури повикале полиција раскажувајќи дека виделе НЛО.

Статијата првично е објавена на Think.mk на следниов линк.

SunWireless и во Хотел Милениум на Широк сокак

SunWireless со задоволство соопштува дека од пред неколку дена е потпишан договор за соработка со еден од најпознатите и најелитните битолски хотели – Милениум, каде одсега е достапен безжичен интернет од најголемиот македонски Wi-Fi провајдер SunWireless.

Сите посетители на Хотел “Милениум“ ќе можат да користат брз,стабилен и безбеден безжичен интернет од SunWireless со користење на при-пејд картички кои можат да ги набават на самата рецепција или online,  или со логирање со нивниот пост-пејд акаунт.

Хотел Милениум е дел од низата елитни хотели кои за своите гости нудат најквалитетна услуга на безжичен интернет од SunWireless.

SunWireless исто така е партнер за Македонија на најголемите светски Wi-Fi провајдери – Boingo и iPass, па сите нивни корисници кои ова лето ќе ја посетуваат Македонија, сега добиваат уште еден хотел каде ќе можат слободно да користат Wi-Fi со нивниот акаунт.

BRCK: Кога итно ви треба интернет

Дел од нас веќе го сметаат имањето на интернет конекција како дел од нашите граѓански права. Интернетот е дефинитивно едно од нештата кои го променија нашиот начин на живот…

За жал, Интернетот не „постои“, туку зависи од други работи (хардвер и мрежи), на кои не може да се потпреме целосно. Што кога ќе снема струја и ја изгубите Интернет конекцијата?

Непрофитната организација Ushahidi сака да направи уред кој ќе биде наменет токму за вакви ситуации. BRCK е уред чија цел е да ви обезбедува константна Интернет врска, насекаде и во секое време. Доколку снема струја, BRCK ќе се префрли на батерии. Доколку снема една Интернет мрежа, BRCK ќе се префрли на друга.

BRCK поддржува 20 различни уреди, батеријата му трае 8 часа и може да се префрла помеѓу Ethernet, Wi-Fi, 3G и 4G. Уредот нема сам да ви создаде Интернет мрежа, но е доволно паметен за да знае на која да се префрли доколку настане проблем.

BRCK чини 200 долари и ќе започне со испорака во ноември оваа година. Доколку сакате да го нарачате, можете да ја посетите неговата Kickstarter страна.

Статијата е преземена од GSM Macedonia и првично е објавена на овој ЛИНК.